تبلیغات
بزرگترین مرجع عکس - تانک چیفتن
در حال راه اندازی - به زودی !
 كنسرت زیبای انریكو

برای ارتباط با ما بر روی شکلک زیر کلیک کنید.
Yahoo ID : آی دی شما در اینجابازديدهاي امروز:
 بازديدهاي ديروز:
 كل بازديدها:
 كل مطالب:
 كل نظرات:

-

برای دریافت کد کلیک کنید

شما می توانید با انتخاب شبکه ی دلخواه آن را به صورت آنلاین در پلیر خود تماشا کنید«« جستجو گر »» 
طی انتفاضه الاقصی سه عدد تانک مرکاوا توسط رزمندگان فلسطین در نوار غزه نابود شد و 7 سرباز اسرئیلی به هلاکت رسیدند. Merkava Mk 4
آخرین مدل ساخته شده از تانک های Merkava است که از سال 2004 مورد استفاده قرار گرفته است، سیتم ایمنی اش کامل تر شده دقیق تر شلیک می کند.

ملاحظات
مانند هر تانک دیگر، Merkava نمی تواند در مقابل مین های زیرزمینی مقاومت کند. طی انتفاضه الاقصی سه عدد تانک مرکاوا توسط رزمندگان فلسطین در نوار غزه نابود شد و 7 سرباز اسرئیلی به هلاکت رسیدند.

در زد و خوردهای اخیر میان اسرائیل و لبنان (در سال 2006) نیز چندین تانک مرکاوا تخزیب شده و سرنشینان آنها زخمی شده یا به هلاکت رسیدند. مقامات اسرائیلی معتقد هستند که این عملیات و عملیات مشابه با کمک موشک های ضد تانک Metis-M ساخت کشور روسیه انجام شده است.

از سال 2005 تعداد ده هزار کارگر در 220 کارخانه ساخت تانک مرکاوا درکشور اسرائیل به کار گمارده شده اند. در همان سال درآمد دولت اسرائیل از صادر کردن تجهیزات و ابزار جانبی تانک مرکاوا رقمی بالغ بر 200 میلیون دلار بود. کارخانه های سازنده این تجهیزات در اسرائیل، در آمد حاصله از صادرات لوازم فوق الذکر را در سال 2007 معادل 400 میلیون دلار پیش بینی کرده اند.


تانك مركاوا (مركاوا در عبری به معنی Chariot یا ارابه) جزو تانكهای اصلی میدان نبرد است كه توسط اسرائیل برای استفاده در وزارت دفاع اسرائیل، طراحی و ساخته شده است.
وزارت دفاع اسرائیل: Israel Defense Forces یا IDF

هدف اصلی طراحی مركاوا، حفاظت از جان خدمه بوده است؛ بدین جهت موتور در قسمت جلوی تانك تعبیه شده است كه باعث افزایش جرم قسمت جلوی تانك می‏شود؛ بنابراین، خدمه می‏توانند در صورت از كار افتادن تانك، از قسمت عقب آن، خارج شوند

این تانك دارای زره بسیار مقاومی است و توانایی حركتی بالایی دارد؛ در واقع این تانك، دارای بهترین نوع حفاظت، در كل تانكهای تولیدی در جهان است. بدنه و زره اصلی مركاوا در كارخانهء تل‏هاشومر ساخته می‎‏شود و سایر اجزائش نیز در كارخانه‏های نظامی IMI, Elbit, Soltam و . . . تولید می‏شوند.
كارخانهء تل‏هاشومر: Tel HaShomer Armoured Corps

تاریخچه
به دنبال جنگ شش روزهء 1967 و تحریم تسلیحاتی دولت فرانسه بر علیه اسرائیل، وزارت دفاع اسرائیل، قراردادی را با انگلستان جهت تولید مشترك تانك پرقدرت چیفتن به امضاء رساند. به سال 1969، به دنبال فشار كشورهای عربی، دولت انگلستان، معاملهء ساخت تانك با اسرائیل را برهم زد و تانكهای چیفتن را به ایران فروخت.


تانک چیفتن

خیلی زود اسرائیل متوجه شد كه برای تامین سلاح‏های مورد نیازش، نمی‏تواند بر روی دیگر كشورها حساب كند، از این رو، خود دست به كار تولید تانك شد. با این حال در زمان نزدیك به وقوع جنگ 1973 یام كیپور، ایالات متحده، تعدادی از تانكهای ذخیرهء خود را به اسرائیل فرستاد.

در آن زمان، حافظ اسد (رئیس جمهور فقید سوریه) و انور سادات (رئیس جمهور فقید مصر) با ملك حسین (پادشاه اردن)، جلسه‏ای مشترك در امان برگزار كردند. هدف آنها، متقاعد كردن همراهی اردن در جنگ آتی بود. آنها قصد داشتند نیروهای اسرائیلی را از بلندی‏های جولان و صحرای سینا به عقب برانند. شاه حسین، به دلیل ترس از وقوع جنگ و به خطر افتادن تاج و تخت پادشاهی، با یك هلیكوپتر، كه خود هدایت آن را بر عهده داشت به تل‏آویو پرواز كرد و در دیدار با گلدامایر (وزیر خارجهء وقت اسرائیل)، وقوع یك جنگ در آینده‏ای نزدیك، به اطلاع وی رساند. بدین جهت، اسرائیل با كمكهای فنی و تسلیحاتی آمریكا، توانست این جنگ را پشت سر بگذارد.


| نوشته :مهدی حسینی | تاریخ :یکشنبه 21 تیر 1388 | نظرات []
کدهای لینک باکس ها در این قسمت